Vanspor FK – Vanspor ORG ve Vanspor NET – Van Spor Portal

Tanju Öntürk yazdı: Öze Dönüş ve Altyapı

Tanju Öntürk yazdı: Öze Dönüş ve Altyapı

Takım sporlarında as takıma yeni oyuncular kazandırmak için seçilen ve futbol takımlarında  olmazsa olmazı gereken bir  yöntemdir altyapı. Alt takımlarda oynayan oyuncular, potansiyellerine göre kullanılmak üzere as takıma yükselirler veya düşük bütçeli diğer takımlara satılabilirler.

Futbol, devreden bir spor dalıdır. Yeni nesilden seçmeler yapılarak takım için yeni oyuncular bulunur ve yetiştirilmek üzere bir altyapı takımı kurulur. Bu altyapı takım oyuncuları, yeterli seviyeye geldikleri zaman profesyonel olarak oyuna çıkabilirler. Bu duruma futbolda altyapı sistemi denilmektedir.

Spora küçük yaşta başlamayı isteyen çocuk ya da gençler, altyapı takımlarına girmek için belirli seçmelerden geçmek zorundadırlar. Bu seçmelerde takıma alınacak oyuncunun becerileri test edilir. Gerekli beceri ve koordinasyona sahip olduğu düşünülen oyuncu altyapı takımına seçilerek eğitimlerine, antrenmanlara başlar. Tüm bunların oluşumu için altyapı tesisleri A takım tesislerden daha çok önem arz etmektedir.

Kurulacak olan bir altyapı akademisi ve tesisleri ilerleyen süreçlerde borç batağında yer alan takımlarımızın kurtuluşu hatta onların sporcu satışlarındaki payları futbolda söz sahibi olmalarına yol açacaktır.
Bunlar icin acilen bir alan belirlenip oraya en az 4 veya 5 futbol sahası, idari binasi, konaklama, yeme içme, kendini geliştirme ve her şeyden öte bu yapıyı yürütebilecek tam donanımlı antrenör kadrosu olmalıdır.

Türk futbolunun ve Van sporunun tek kurtuluş yolu budur. Öze dönüş ve yetiştirme projesidir. Ülkemizde çok güzel örnekleri olan Altınordu, Bursa, Samsun, Altay, Manisa, İnegöl gibi altyapı sistemleri üzerine yoğun bir şekilde çalışan, geleceğini altyapıdan çıkan oyuncular üzerine kuran camialar gibi biz de kendi öz kaynaklarımızdan faydalanıp dışarıya bağlı olmadan üreten bir kulüp olmalıyız.

Saygılarımla..
Tanju Öntürk 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.