Vanspor FK – Vanspor ORG ve Vanspor NET – Van Spor Portal

Biz 1. Lige hazır mıyız?

Biz 1. Lige hazır mıyız?

Kulüp yönetimleri, sportif başarılar, alt yapılar, sürdürebilirlik sizleri 1.lige ve süper liglere hazırlar.

Kurumsal yapılar özellikle tam anlamıyla oturmuş ve bir lokomotif gibi işliyorsa  sizi üstlere taşıma konusunda hazırlık safhasını oluşturur ve orada kalıcı olunmasını sağlar.

Spor ekonomisi ve küresel gelişim sürekli spor kulüplerini doğru yönetilmeye  itmektedir. Bunu başaran kulüpler ileriye  gider ve oralarada kalıcı olur. Bizler buna  hazır mıyız? Bugün altyapısı, tesisleri, altyapı sporcuları olmayan ve hatta altyapıya giyecek kıyafetler bulamayan, sponsorların olmadığı bir ortamdan bahsedersek nasıl üstlere çıkıp başarılı olunur?

En önemlisi kulüp yöneticisi A’dan Z’ye kadar kurumsallıktan bahsediyor. Görev dağılımı organizyonu bu şehrimizde  var mı maalesef bu yüzden üst liglere çıkmak çok zor ve orada kalıcı olmak çok daha zor.

Her sene yapılan transferler bu sirkülasyonun böyle devam etme ihtimali yok. Hazıra dağ dayanmaz.

Bugün kulüp başkanı ve yönetim, genel sekreteri, futbol şube sorumlusu, altyapılar sorumlusu, basın ve reklam sorumlusu, proje geliştirme ve uygulama birimi,scout ekipleri sizleri üst liglere taşıyacak ve  orada uzun süreler kalıcı kılacak kurumsal yapılardır.

Buralara getireceğiniz insanlar işin ehli olmalı ve onlara gereken yetkiler verilmeli. Bunlar denetlenmeli başarıda ve başarısızlıkta nedenler aranmalıdır. Her şeyden öte şeffaf olunmalıdır. Bu tarz yönetilmeyle üst liglere hazirlanılmalı ve oralarda kalıcı olunmalı.

Van gibi futbol geçmişi olan bir ilin dogru bir yönetimin kurulması bununla beraber kollarının aktif calismasi özellikle de menajerlerin degil scout ekiplerinin aktif hale gelmesi bölgenin taranmasini ve bölgedeki genc sporcuların bulunup takıma kazandırılmasında çok önemli etken olacaktır.

Scout ekipleri olduğu zaman ne taraftarlar ne menajerler kurumsal yapıya sporcu öneremez. Profosyonel bir çalışma ortamı oluşur başarı da kaçınılmaz olur.

Sürdürülebilir kalıcı gelirler konusunda projeler üretilip bunlar uygulamaya koyularak kulübün ekonomik altyapısının da güçlü olması sağlanmalıdır. Altyapılarda idealist ve hedefi olan antrenörler, ekipmanlarıyla tam anlamıyla  desteklenmeli altyapıya gereken önem verilmelidir. Çünkü gelecek her şeyden daha önemli.

Gelişen ve değişen yapısıyla günümüzde futbol kulüplerinde kurumsal yönetim artık ülkemiz için çok önemli hale gelmiş durumda. Ülkemizde futbolun geldiği ekonomik boyutun yanı sıra futbolun sürüklediği milyonlarca taraftar için bu konuda gelişime ihtiyaç bulunuyor. Bu gelişim, hem finansal hem de sportif olarak kulüplerimizin ve milli takımlarımızın başarısını daha sürdürülebilir hale getirecektir.

Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar; sağlık, huzur ve başarı dolu nice bayramlar diliyorum.

Saygılarımla
TANJU ÖNTÜRK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.